• I keshillueshem ne rastet e anemise

  • Qipro

  • Snowalker

    per-shendetin-e-lekures-se-fytyres-tuaj

  • Howling

    Qumeshti i gjirit ben mrekullira

  • Sunbathing

    Bollguri

......

4/19/2017

Ja ushqimi qe provokon diabet dhe tumore,e Konsumojme te gjithe ,dhe femijet

4/19/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Produktet e rafinuara shkaktojne semundje te ndryshme ,nder te cilat diabeti

MIELLI 00 eshte helmi me i madh i historise ,edhe sikur te jete biologjik .Keshtu pra Franco Berrino e percaktonte kete ushqim ne nje reportazh te vitit 2009.

Motivi eshte se mielli i bardhe si te gjitha produktet e tjera te rafinuara ,shkakton nje shtim te glicemise dhe si rrjelloje nje rritje te insulines , si rrjelloje me kalimin e kohes sjell acumulimin e yndyrerave te depozituara, gje qe sjell dobesimin e organizmit tone ,i cili behet me i ekspozueshem ndaj cdo lloj semundje ,si dhe tumoreve.

Berrino ka shpjeguar qe mielli 00 nuk ka asnje lloj shije ,ky miell ka pasur nje sukses komercial sepse konservohet per nje kohe te gjate .

Kur mielli bluhet dhe rafinohet humbet vetite ushqyese tipike te frumentit integral ,i cili eshte nje burim i perkryer i fibrash si dhe i pasur me shume substanca qe gjenden ne kokrren e grurit .

Kur ne hame produkte te rrafinuara nder te cilat buken e bardhe ,rritet sasia e sheqerit ne gjak ne menyre te konsiderueshme dhe si rrjelloje organizmi yne prodhon me shume insuline ,gje qe sjell shtimin e yndyrerave dhe rritje te peshes dhe te triglicerideve.


Dhe se bashku e gjitha kjo mund te shkaktojne semundje kardiake , nder te tjera me kalimin e kohes prodhimi i insulines bllokohet sepse pankreasi eshte shume i mbi  ngarkuar nga puna ,duke provokuar gjendje patologjike sic eshte hiperglicemia dhe semundje si diabeti.

E vetmja menyre per te shmangur problemet eshte konsumimi i produkteve integrale 

Keshtu qe nje nga gjerat qe Berrino keshillon qe te behet eshte blerja e grurit  bluarja dhe konsumimi i tije direkt ashtu sic eshte.
Sigurisht kjo gje nuk do tju kurseje thjesht xhepat por dhe ate qe eshte me i rendesishem SHENDETIN

2/27/2017

Nese keni dHimbje koke mos u deshperoni se gjithmone ka nje zgjidhje

2/27/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments

Nje nga recetat e tjera qe ne rekomandojme per dhimbjen e kokes eshte ajo e zierjes se farave te frutit te ftoit  per rreth gjysem ore se bashku me nje gjysem gote uje ,Sasia e ketyre farave te ftoit duhet te varioje nga 20 -25 prej tyre .Nga ky leng mbas zierjes rekomandohet te pihet  nga nje filxhan kafeje ,,gjithmone ne rastet kur keni dhimbje koke dhe te vazhdueshme .


2/26/2017

Kafe dhe limon per dhimbjen e kokes

2/26/2017 - by MEDIA CREATION · - 1 Comment


Per te kuruar ne menyre te efekteshme nje dhimbje koke mbi te gjitha eshte e rendesishme nje diagnoze e tipologjise se kesaj dhimbje ,qe te mund te nderyhet ne menyre korrekte me ilace ose mjekime popullore ,terapeutike ,etj.

Ne kete rast po ofrojme nje kure  nga mjeksia poullore Pergatisni nje kafe pa sheqer ku ne te  ju mund te shtryllni  15 pika leng  limoni perziejeni ate dhe pijeni ne rastet e dhimbjes se kokes .


Kjo recete eshte perdorur shume ne kohet e hereshme te gjysheve tona .


Publikuar nga 

BESNIK KADRIU

2/23/2017

Ne mbrojte nga reumatizma

2/23/2017 - by MEDIA CREATION · - 0 Comments


Ne nga kurat e mjekimet popullore per te shmangur dhimbjet e rreumatizmes eshte dhe pergatitja e infuzit me verbena officinale ,ndryshe lulemine,bime kjo me nje temperament te zjarrte .

Pergatitet duke hedhur 5 g lule te thara te kesaj bime ,te cilat mblidhen ne korrik deri ne shtator ,ne 250g uje te nxehte .

E leme te kulloje per 8 ore ,dhe me pas filtrohet .Duke u embelsuar me mjalte ,pihen 4 gota te vogla rakie ne dite .

Regjistrohu

Regjistrohu per te rejat e fundit nepermjet email

© 2013 Kura popullore. All rights reserved.
Designed by SpicyTricks - Shared by Namcolians